Mehmet ALTIOKLAR

Mehmet ALTIOKLAR

Yapımcı, Danışman, Lider Koçu (PCC, ACPC)

Mehmet Altıoklar Ünye’de 9 Şubat 1962’de doğdu.

İlkokulu Ankara’da okurken basketbola başladı ve okulun basketbol takımının kaptanı oldu. 11 yaşında takım olmak, paylaşmak, liderlik kavramları ile tanıştı.   

Öğrenimine İstanbul’da, Galatasaray Lisesi’nde devam etme kararı veren Mehmet, anne- babasını ve TED Ankara kolejinde okuyan ağabeyi ve ablasını Ankara’da bırakıp İstanbul’da okuma kararını verdiğinde 12 yaşındaydı. Özgürlük, kendi ayakları üzerinde durmak en önemli değerleri olarak daha o yaşta ortaya çıkmıştı.

Mehmet onlu yaşlarında Fransız şansonları, Victor Hugo, Albert Camus, film noir’lar ile yaşamın sırlarını çözmeye çalışırken, “evim” olarak tanımladığı Galatasaray Lisesi’nin iki adım ötesinde, Beyoğlu sinemalarında “Parçala Behçet”, “6-9 Şip Şak Basarım” filmleri gişe rekorları kırıyordu.

İlk felsefe dersinde tahtaya Fransız hocanın yazdığı “Que suis-je? Que fais-je dans ce monde?” (Ben neyim? Bu dünyada ne yapıyorum?)” sorularının cevabını hayatı boyunca hep aradı.

Basketbola artık Galatasaray’ın alt yapısında devam ediyordu.  Dostluğu ve dayanışmayı, sorumluluk duygusunu, çocuk yaşta kendi başına tüm dünyaya meydan okumayı bu yıllarda öğrendi. 1977 ve 1979 yıllarında basketbol yıldız ve genç milli takımlarının formasını giyen Mehmet, 1985 ve 1986 yıllarında iki yıl üst üste şampiyon olan ve ilk Cumhurbaşkanlığı kupasını kazanan Galatasaray basketbol takımının 2. Kaptanıydı.

Üniversiteyi İTÜ Bilgisayar mühendisliğinde okudu. 1996’da EMBA yapana kadar mühendislik, üretim otomasyonu, kalite sistemleri gibi konularda çalıştı.

1998 yılında Oden Cineplex sinemalarını kurdu. 2001 yılında AFM sinemalarının CEO’su oldu ve Türkiye’nin ilk modern sinema zincirinin takım kaptanlığını, 2005 yılında AFM sinemalarını halka açana kadar yaptı ve böylelikle sektörün bu alanında misyonunu tamamladığını düşündü.

Aynı yıllarda temel düzeyde İspanyolca öğrendi. İngilizceyi işin, Fransızcayı aşkın, İspanyolcayı macera ve devrimin lisanı olarak tanımlarken kendisini de biraz tarif ediyordu. Bir Küba seyahati sırasında gördüğü duvar yazısı zaten aklında olan, kardeşleriyle birlikte prodüksiyon şirketi kurma konusunda karar vermesine neden oldu: “Creemos en los suenos” (“Hayallere inanıyoruz”).

Takip eden yıllarda, sinema sektörüne yapımcı kimliğiyle katkıda bulunmaya devam etti. Alef, Emret Komutanım, Gece Gündüz, Kızlar Yurdu, 1 Kadın 1 Erkek’in de arasında olduğu yaklaşık 900 bölüm dizi ve Beyza’nın Kadınları, Banyo, Emret Komutanım-Şah Mat, Başımın Belası filmlerini gerçekleştirdi.

2014 yılında hayatında Adler Koçluk okulundan profesyonel koçluk eğitimi aldı. Koçluğu, “insanlara kendi hikayelerinin kahramanı olmaları için yol arkadaşlığı” olarak tanımlayan Mehmet, insanların içindeki potansiyelin ve eşsiz cevherin ortaya çıkarılması ve böylece mutlu, doyum içinde ve çevresini de etkileyecek bireylerin oluşacağı bir dünya hayal ediyor.

Koçluk ve sinema sektörlerindeki deneyimlerini MAY Prodüksiyon ortağı olarak uluslar arası ortak yapımlar için değerlendirmekte.

Mehmet Altıoklar, kendisini centilmen bir savaşçı, maceraperest bir öğrenci, hikaye ustası, kibar ve bağımsız, cesur, şefkatli ve özgür birisi olarak tanımlıyor.

 

 

Eğitmene ait Kurslar