Yekta ÖZÖZER

Yekta ÖZÖZER

Eğitmen, Yönetim Danışmanı

Yekta Özözer, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden lisans, Strathclyde Business School’dan Mali İşler lisansüstü derecesine sahip. Citibank, Colgate-Palmolive, Coca-Cola, Çelebi Grubu ve Avea gibi firmalarda orta ve üst düzey yöneticilik yaptı. Kurucusu olduğu ABC Danışmanlık ve Eğitim Ltd. bünyesinde yurt içinde çoğunluğu ISO 150 firmalarından ve büyük ölçekli yabancı firmaya İnovasyon, Yaratıcı Problem Çözme, Yöneticilik ve Motivasyon konularında sürekli danışmanlık yapıyor ve eğitimler veriyor.

Özözer, yaratıcılığın bazılarına lütfedilen bir yetenek olmadığını, herkesin yaratıcı düşünme yeteneğiyle doğduğunu, ama bunu kurumlarda açığa çıkartmak ve inovasyonu gerçekleştirebilmek için kurum kültürünü bu yönde geliştirmenin şart olduğunu belirtiyor. Yenilikçi bir kurum kültürü oluşturabilmek için kurumların neler yapması gerektiğini, çalışanların bakış açılarının nasıl genişletilebileceğini, esnetilebileceğini, başarının ve başarısızlığın nelerden kaynaklandığını bizzat yürüttüğü projelerden deneyimiyle, “eğlenceli ve interaktif” bir üslupla aktarıyor.

Özözer, inovasyonla mücadelemizi “Çoğumuz yaratıcılığın ulaşılamaz olduğunu düşünüyor. Oysa hepimizin yaratıcı düşünme yeteneği var, kısıtlayan etkenleri aşmak gerekli.” diyerek tarifledikten sonra sözlerini şöyle sürdürüyor; “İnovasyon fikirlerin tesadüfi çıkmasına bağlı kılınıyor, analizlerimizde matematiksel formülünü bulguladık.” Başarılı inovasyonun  tesadüflere bırakılmayacağını ifade eden Özözer, ürün geliştirme dışında, satış, üretim, operasyonun tüm süreçlerinde, mali işler, İK’da inovasyonu savunuyor. Özözer, doğadaki canlıların da kurumların karşılaştığı benzer problemleri yine benzer yöntemlerle nasıl çözdüğünü aktarıyor.

Bu alanlarda yazdığı 5 kitabı ve birçok Türkçe/İngilizce makalesi var.

Eğitmene ait Kurslar